strzyżenie psów

profesjonalny gabinet

strzyżenia i kosmetyki psów

Trymowanie psów

Na psią sierść składają się dwa rodzaje włosa:

  • krótszy i milszy w dotyku podszerstek
  • oraz włos okrywowy - zewnętrzny, który jest z kolei bardziej szorstki i rośnie tylko do pewnej długości, a następnie jest wypychany przez kolejne włosy okrywowe i wypada.

Proces ten zwany linieniem u większości ras występuje wiosną i jesienią. Istnieją jednak rasy psów, takie jak: pudle czy kerry blue teriery, które po prostu nie gubią sierści oraz takie, u których proces ten nie występuje dzięki regularnemu strzyżeniu lub trymowaniu.

Co to takiego trymowanie?

Pod tą nazwą kryje się zabieg, polegający na usuwaniu martwego włosa okrywowego, czyli potocznie mówiąc jest to skubanie. Trymowanie psów poprawia jakość sierści - zwiększa jej szorstkość, a więc sprawdza się tylko u psów szorstkowłosych. Zabieg ten jest polecany zwłaszcza dla czworonogów hodowlanych, których właściciele planują pokazywać pupile na wystawach i zajmować wysokie lokaty.

Trymowanie psa trwa przeciętnie od 2-5 godzin - w zależności od wielkości czworonoga, długości sierści, kondycji sierści czy zachowania się pupila w salonie. Zabiegu tego nie można wykonywać przed samą wystawą, ale na kilka tygodni przed planowanym pokazem - dla każdej rasy jest to inny odstęp czasowy, na przykład trymowanie sznaucera powinno mieć miejsce najpóźniej 7 tygodni wcześniej.